Mini CNC Tezgah Hazirlama

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mini CNC Tezgah Hazirlama

Mesaj gönderen TKN » 08 Kas 2014, 22:03

Resim

Evde yapabileceklerimi biraz daha artirmak adina bi kac aydir cnc tezgah yapmakla ugrasiyordum. Cikan tonlarca soruna ragmen bu isi de basarip isimi görecek derecede bi cnc tezgah hazirladigim icin yaptiklarimi, atlattigim sorunlari vs bi konuda toparlamak istedim. Bu sekilde benim gibi pek mühendislik bilgisi olmadigi ya da profesyonel alet erdevati olmadigi halde evde cnc tezgah yapmak isteyenlere hazirliklarda yardimci olabilirim.

Bu arada ayni konuyu kendi bloguma da actim. Hangi temada okumayi severseniz ona göre bakarsiniz :)
http://www.ibrahimtekin.de/ev-yapimi-mi ... hazirlama/

Öncelikle benim istedigim minimum maliyetle mdf ve pleksi isleyebilecek hatta belki biraz zorlanmayla aluminyum bile isleyecek bi tezgah yapmak. Tezgahin boyutu benim yer sorunumdan dolayi biraz kücük oldu ama siz ayni asamalari kullanarak tezgah boyutunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Tezgah yapiminda kullandigim 2 örnek tasarim vardi. Tezgah kalibi olarak asagidaki resimdeki tasarimi kullandim. Bunu kullanmamin sebebi hem benim de düsündügüm gibi mdf kullanarak yapilmis olmasi hem de aciklamalarinda dosya halinde tüm cizim semalarinin verilmesi. Ayrica da kullandigi parcalar sayesinde minimum maliyetle yapilabilecek olmasiydi.

Resim

Calisan sürümü icin bu link https://www.youtube.com/watch?v=qzfegOJ ... lbKSzNjasG
Bu da tezgahin ölcülerinin ve görüntülerinin oldugu dosya http://dl.dropbox.com/u/90934225/minicncall.zip

Resim

Yukardaki projenin ise elektronik ve yazilim tarafini kullandim.
Projenin linki: http://www.instructables.com/id/3D-printed-CNC-mill/

Tezgahin bana maliyeti ortalama 110€ oldu. Tam olarak aldigim parcalar ise sunlar. Parcalara özellikle link vermedim, cünkü ben alisverisi Almanya Cin karisik yaptim. Sizin alacaginiz yere göre fiyatlar falan farkedebilir. Hem de biraz zaman gectikten sonra alisveris linklerinin nerdeyse hepsi ölüyor. Yazdigim isimlere göre Ebay ya da Aliexpress’te arattiginizda yeterince parca cikacaktir.

Tezgah icin MDF: 60×90 12mm (minimum 20mm tavsiye) (8€)

Resim

Cekmece raylari: 18cm boy 17mm kalinlik (6×1.5=9€)

Resim

Rulman: 10x26x8mm ( 3 tane lazim ama 10 tanesi 6€)

Resim

Vidali mil: 1mt 6mm (2.5€)

Resim

Kart: Arduino Uno R3 (10€)

Resim

Motorlar: Nema17 Stepper Motor DC 5V 1.2A 2-phase 4-wire 2.6kg.cm 1.8 Degree (3×12=36€)

Resim

Motor sürücüleri: Arduino A3967 EasyDriver Stepper Motor Driver V44 Shield (3×1.8=5.4€)

Resim

Röle Modül: Hot 5V 10A 2-Channel Relay Module Shield for Arduino Electronic (2.5€)

Resim

Kablo: Male To Female 40p 20cm 1p-1p Jumper Ribbon Wire Dupont Cable Kabel Arduino (1.5€)

Resim

Motor baglanti adaptörü: CNC Motor Shaft Coupler Coupling for 3D Drucker (3×4=12€)

Resim

Ek olarak bi kac cesit vida ve somun da aldim, onlar da toplamda 15€ falan tutsa hazirladigim cnc tezgahi 110€ ya mal etmis oluyorum.

Ayrica asagidaki resimlerdeki uclardan da almak gerekecek. Bunlari ben de daha almadigimdan hesaba katmamistim. Bunlari da hesaba katarsak 150€ falan olacak toplamda.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Ayrica ek olarak motorlari calistirmak icin güc kaynagi da lazim. Bunun icin sectiginiz motora göre bi güc kaynagi alabilir ya da elinizde eski masaüstü pc den cikma ATX power supply varsa benim de yaptigim gibi biraz modifiyeyle onu da kullanabilirsiniz. ATX power supply kullanmanin güzel yani; icerisinde 3.3v 5v 12v olarak 3 ayri cikis olmasi. Bu sekilde degisik voltajlar lazim oldugunda direk burdan alabiliriz. Yoksa 10-15€ verip alacaginiz power supply isinizi rahatlikla görecektir.

Tezgahta freze olarak dremel kullandim. Hali hazirda elimde oldugundan ayrica da mini bir tezgaha bu is icin tasarlanmis bir freze almak hem cok pahali olacagi hem de pek gerekli olmadigindan dremel kullanmak en mantiklisi. Ileriki zamanlarda ise dremel yerine elimde bulunan eski bir matkaptan söktügüm motoru kullanmayi düsünüyorum. Cünkü dremelin sesi diger motorun sesine göre cok cok yüksek. Normal bi apartman dairesinde oturdugum icin uzun kesimlerde minimum ses cikararak komsulari pek rahatsiz etmek istemiyorum. Bu matkap motoru isi icin de ayri bi yazi yazarim hersey bitince.

Simdi ise önceden aklimda olup da su an aklinizda olacagini tahmin ettigim bi kac soruyu cevaplayayim.

Tezgah yapiminda hangi materyal kullanmaliyim?
Eger bi kere yapayim saglam olsun, bisey oldugunda da rahatlikla söküp takayim diyorsaniz bu is icin en ideali sigma aluminyum profil. Ama tabi kesimi montaj icin alinacak ekstra parcalar falan derken baya pahaliya gelebilir. O kadar cok harcayamam ama saglamliktan da vazgecmek istemiyorum o zaman kullanacaginiz materyal marine kontrplaktir. Bu kontraplak cesidi mdf ye göre cok daha saglam ve parcalanmasi daha imkansizdir. Ucuz olsun beni üzmesin, hele bi kurayim iste ilerleyince daha saglam bisey yaparim diyorsaniz da mdf en temizi. Yanliz tahta kullanacaksaniz kalinligina dikkat etmelisiniz hatta mdf de cok daha dikkatli olmalisiniz. Ben acemilikten 12mm kullandim, diklemesine vida deligi acarken ya da saglamlastirma yaparken cok yerde patlama meydana geldi. Bence minimum 20mm kalinlikta olmali kullanilan mdf.

Arduino kart orjinal mi alalim yoksa klon da is görür mü?
Ben klon kullandim ve tek bir yazilimsal sorun disinda alet calisir durumda. Normalde dremeli montajda röle modülüne baglayip, kullandigimiz G kod okuyucu programda spindle yani dremeli de otomatik aktif etme secenegini kullanarak kesime baslarken yazilim kendiliginden calistirip kesim bittiginde otomatik kapatabiliyor. Ama anlamadigim bi sorundan ötürü ben o isi beceremedim ve dremeli direk baglayip calistiriyorum. Bu sorunun kartin bozuk olmasindan mi yoksa kartin orjinal olmamasindan mi kaynaklandigi hakkinda hicbir fikrim yok ama hep aklimda kalmisti “acaba” olarak. Ayrica arduino üzerine calisan @The Mountaineer hem klon hem orjinal kullandigini ve aralarinda bi fark göremedigini de söylemisti.

Motor hangi boyut kac volt olmali?
Boyut olarak eger siz de benim gibi kücük boyutlu portatif bisey yapacaksaniz o zaman Nema17 motorlar bu is icin ideal. Ama 60x90cm gibi büyük boyutlar yapmayi planliyorsaniz Nema23 almak daha mantikli. Ben bu ise basladigimda bi bilgim olmadigindan örnek konudaki motorlarin aynisindan ismarlamistim. Normalde benim motorlar 5v olmasi gerekirken cikan sorunlari deneme yanilma yoluyla cözerek benim motorlarin aslinda 12v oldugunu buldum. O yüzden 12v asagisi motor alsaniz bile büyük ihtimal 12v olacagindan siz direk 12v motor alin:)

Hazirlik asamasinda yazilacak baska bisey gelmedi aklima. Siradaki bölüm ise tezgahin montaj asamasi. Burasi aslinda cok önemli degil cünkü sececeginiz tezgah tipine göre montajda farkliliklar olacak ama hic yoktan fikir edinmis olursunuz, ya da benim yaptigim tezgahin aynisini rahatlikla yapabilirsiniz.

Tezgah montaj asamasi:

Öncelikle kullandigim planlar sunlar:

Resim

Resim

Baslamadan önce tezgahi yaparken cogu yerini bi kac kere söküp takmam gerekti. Asamalari yazarken fotograflari ilk cekilmis/ modlanip cekilmis karisik koyacagimdan ilk bakista bazi seyler garip gelebilir. Asamalardaki yorumlamalarimda mümkün oldugunca olan olaylari aciklamaya calisacagim ama yine akliniza bisey takilirsa sorabilirsiniz.

Tahtalar uygun sekilde kesildi. Tahtalari kestikten sonra X ve Y ekseninde karsilikli gelen duvarlara vidali millerin gececegi delikleri delme isini tahtalari birbirine tutturarak bi seferde yaparsaniz ilerde cok rahat edersiniz.

Resim

Eksenlerin vidali milde hareketi icin kullanilacak somunlar hazirlandi. Bu is icin hazir alternatifler var aslinda ama ben bulamadigimdan yapi marketten aldigim uzun somunlari düz bir metale kaynattirarak cözdüm bu isi.

Resim

Motorlarin sabitlenecegi bloklar hazirlandi. Araya vidali mili sabitlemek icin adaptör gireceginden motorlar tezgahin duvari arasinda mesafe birakmak gerekli. Aslinda bu is icin yukarda kullandigim somunlarin daha uzun bi cesitinden alip kullanmak da olurdu ama ben hem eldeki malzemeyi degerlendirmek hem de calisirken zorlanirsa falan atar diye güvenemedigimden söyle bisey yaptim. Ayrica karsilastigim bi sorundan ötürü motorlarin icini de acmistim. Merak eden olursa diye o fotolari ya paylasayim:)

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Rulmanlarin sabitlenecegi parcalari ise su sekilde ayarladim

Resim

Resim

Birlestirmeye en alt tabakadan baslayim dedim. Bu sekilde yan taraflar sabitlendiginde Y ekseninin ayarlamalari daha basit olur diye.

Resim

Vidali millerin gececegi delikleri actiktan sonra X ekseninin vidali milini takip uzunluk ayarlamalarini yaptim.

Resim

Z ekseni Y ekseni üzerine sabitlendi. Örnek aldigim konuda vidali miller mdf nin icinden geciyordu. Bende ise o delikleri 20cm boyunda 90° diklikte acabilecek bi alet olmadigindan hareket somunlarini 2 eksen arasinda aldim. Ama bu sefer de somunun kalinligindan araya sigmadi. Onun icin de Y ve Z eksenlerinin tahtalarini biraz yontmam gerekti. Ayrica eger siz de benim gibi Z eksenine tak cikar bi blok ekleyip sonrasinda dremel harici aletler de kullanmak isterseniz Z eksenini sabitlemeden önce tahtaya 4 tarafindan delik acip asagidaki vidalari da sabitlerseniz ilerde isini cok rahat olur.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Y ekseni sabitlendi. Burda dikkat edilmesi gereken Y ekseninin sabitlenmesini yaparken vidali mili de takip hem üstten gönye ile hem de yandan motor-rulman hizasini kullanarak ayarlama yapmalisiniz. Yoksa ilerde mil takildiginda kasinti yapabilir ve bu da motorlara ekstra yük demektir.

Resim

Z ekseninin motor da sabitlendi.

Resim

X ekseni de sabitlendi. Burda da sabitlemeyi ayni Y ekseninde yapildigi gibi vidali mili de takarak yaparsaniz daha temiz olur.

Resim

Son olarak da dremelin takilacagi parca hazirlandi. Burda dremeli sabitlemede asagidaki vidalari kullandim. Yanliz vida delikleri acarken cok dikkatli olmak gerekiyor. Hele de benim gibi 12mm civari kalinlikta mdf kullanmissaniz tahta her an patlamaya hazir oluyor. Bunu bi nebze önlemek icin vida deligi acilacak yeri asagidaki resimdeki gibi mengeleri kullanarak yanlardan tutturursaniz patlama yapmiyor.

Resim

Resim

Dremelin de sabitlenmesiyle tezgahin montaji bitmis oldu. Tezgahin son görünüsü su sekilde. Simdi sirada elektronik parcalarin montaji ve yazilimsal kismi var.

Resim

Resim

Elektronik montaj kismi:
Montajda cok fazla sorun yasadigim icin cogu seyi deneme yanilma yoluyla bulmak zorunda kaldim. Yasadigim sorunlarin hepsini tekrar yazmak istemiyorum mümkün oldugunca temiz bi rehber olmasi adina ama eger ögrenmek isteyen olursa konunun 6. sayfasindan 9. sayfasina kadar bakarsa olan herseyi ögrenebilir. O yüzden montajda bazi sacma görünen seyler var. Ama malesef aleti ancak bu sekilde yürütebildim ve bazi parcalari kullanmasak bile malesef takmak zorunda kaliyoruz yazilimda sorun yaptigi icin.

Montaj semasi su sekilde. A4 boyutunda baski yapmak icin: https://www.dropbox.com/s/nro6lxlw10kaq ... j.jpg?dl=0

Resim

Olur da resimlerde bi sorun olursa diye kablolari yazi halinde de yazayim.

Arduino üzerindeki kablolama:
GND – Kabloyu 3 e cogaltip her eksenin sürücüsü üzerindeki STEP ve DIR in yanindaki GND girislerine
2 – Y ekseni STEP
3 – X ekseni STEP
4 – Z ekseni STEP
5 – Y ekseni DIR
6 – X ekseni DIR
7 – Z ekseni DIR
12 – Röle modülü IN1
5V – Röle modülü VCC
GND – Röle modülü GND

Motorlardan gelen kablolarin montaji:
X ve Y eksenleri icin:
Pembe – A1
Sari – A2
Turuncu – B1
Mavi – B2

Z ekseni icin:
Pembe – A1
Sari – A2
Mavi – B1
Turuncu – B2

Aslinda normalde kullanacagimiz spindleyi röle modülüne baglayip yazilim tarafindan kontrol edilmesi saglanabiliyor ama benim tezgahta olan bi sorundan dolayi bu komut ters isliyor. Yani normalde modül acik oluyor isleme basladiginda ya da yazilim üzerinden spindleyi aktif ettigimde kapaniyor. Ne yaptiysam bu sorunu cözemedim. O yüzden ben de modülü kullanmamayi tercih ettim. Yanliz modülü kullanmadigim icin tamamen kaldirmak istedigimde ise yazilim tarafinda modülün takili olmadigi uyarisi geliyor ve cizim islemi yapilamiyor. O yüzden kullanmasak bile modül takili olmasi gerekiyor.

Diger bir sacmalik ise semada da görüldügü üzere X ve Y eksenlerinde driver-motor baglantilari ayni iken Z ekseninde mavi ve turuncu kablolarin yerlesik ters. Bu sacmaligi bulamadigim icin kafayi yemek üzereyken en sonunda motoru yakma pahasina calisir sistemde kablolari sök tak yaparak Z eksenindeki kablolamanin dogrusunu bulabildim. Isterseniz siz kurulumda hepsini ayni yapabilir sonrasinda calismazsa benim sadece turuncu ve mavi kablo yerini degistirebilirsiniz. Bu arada önemli bir not. Aldiginiz motorlardaki kablo renkleri farklilik gösterebilir. Ebay, Aliexpress gibi yerlerde motoru aldiginiz saticilarin cogu aciklama kisimlarina nasil baglanacagini yazar. Buralardan bakarak nasil baglanacagini ögrenebilirsiniz.

Bir baska sacmalik ise normalde Arduino kart üzerinden 2 ve 5 numaralari cikislar X eksenine 3 ve 6 numarali cikislar da Y eksenine gitmesi gerekirken, ben kablolari öyle taktigimda cizim program üzerinde göründügü gibi degil diklemesine yapiliyor. O yüzden sanirim sizin de böyle kablolamaniz gerekiyor.

Eger siz de benim gibi güc kaynagi olarak eski pc güc kaynagini kullanmak isterseniz söyle bi resim hazirladim. Bundan yararlanarak kullanacaginiz voltajlarin hangi kablolarda oldugunu
ögrenebilirsiniz. Ayrica güc kaynaginin otomatik calismasi icin ana karta giren soketteki yesil kabloyla yanindaki siyah kabloyu bir sekilde birlestirmelisiniz. Bu sekilde yaptiginizda güc kaynaginin anahtarindan direkt olarak calistirabilirsiniz.

Resim

Son olarak yaptigim kablolamadan örnek resimlerle elektronik montajini da bitireyim. Kablolar su anlik cok karisik görünüyor ama ileriki zamanlarda dogru düzgün fan sogutmali bi kutu yapip tüm sistemi onun icine almayi planliyorum. Ondan sonra daha bi düzenli durur.

Resim

Resim

Resim

Resim

Yazilim kurulum asamasi:
Burda bize gerekli olan cizim programi haric 3 program ve 1 hex dosyasi lazim.
Arduino programi icin link: http://arduino.cc/en/Main/Software
GRBL Controller programi icin link: http://zapmaker.org/projects/grbl-controller-3-0/
Xloader programi icin link: http://russemotto.com/xloader/
GRBL Hex dosyasi icin link (baglantiyi farkli kaydetle kaydedin): https://github.com/downloads/grbl/grbl/ ... z_9600.hex

Yapilmasi gerekenler sirasiyla; Arduino programi sayesinde hem pc icin gerekli olan driverlari indirmis oluyoruz hem de kartimizin calisip calismadigini deniyoruz. Sonrasinda Xloader programini kullanarak kartimiza verilen komutlari driverlara iletmeye yarayacak Hex dosyasini yüklüyoruz. Hex dosyasini indirirken dikkat edilmesi gereken ise dosyanin Atmega328p desteklemesi. Son olarak da GRBL controller sayesinde tezgah ve motor ayarlarimizi yapip yine bu program sayesinde önceden elimizde olan cizimlerin G kodlarini anlik olarak karta ileterek cizim yapilmasini sagliyoruz.

Arduino programinin kurulumu ve kartin denenmesi:
Indirdigimiz programi normal bir program kurar gibi kuruyoruz. Sonrasinda karti usb üzerinden bilgisayarimiza baglayip driverlarin yüklenmesini bekliyoruz. Driverlar yüklendikten sonra programi aciyoruz ve karisimiza söyle bi ekran cikiyor.

Resim

Sonrasinda Araclar sekmesinden Kart bölümünden kullandigimiz kart olan Arduino Uno nun isaretli oldugunu kontrol ediyoruz.

Resim

Tekrar Araclar sekmesine girip Port bölümünden kartimizin bagli oldugu bölümü seciyoruz. Zaten program karti taniyip hangi portta oldugunu direk görüyor, onu sectiginize resimdeki gibi isaretli olarak görünmesi gerekiyor.

Resim

Sonrasinda isterseniz karti dogru calisip calismadigini kontrol etmek icin bi komut deneyebilirsiniz. Hos driverlar sorunsuz yüklenip Arduino programi üzerinden port bölümünde de karti direk tanimissa büyük ihtimal sorun yoktur ama yine de denemek iyidir. Bunun icin en basit komut olan Blink komutunu kullanacagiz. Arac cubugunun hemen altinda bulunan 5 butondan Ac butonuna tiklayip ordan 01.Basics bölümüne girip Blink komutuna tikliyoruz.

Resim

Bu komutun kodlari yazim ekranina gelmesi gerekiyor. Sonrasinda arac cubugunun hemen altinda bulunan 5 butondan Yükle butonuna tiklayarak komutu kartimiza yüklüyoruz. Yüklemeden önce kartimiza baktigimizda hicbir isigin yanip sönmedigini görebiliriz. Komutu attiktan sonra ise karttaki Sari isik yanip sönmeye baslayacaktir. Simdiden yazayim da sonradan kartta ne degisiklik oldugunu farketmeme durumu olmasin :) Yükle butona basinca alt durum cubugunda önce “Calisma derleniyor” yazisi cikar ve sag tarafindaki gösterge ilerleme baslar. Yükleme bittiginde ise “Yükleme tamamlandi” yazar ve altindaki siyah bölüme karti icerisine toplam ne kadar boyutta komut attiginizi yazar.

Resim

Resim

Resim

Xloader ile hex dosyasinin karta yazimi:
Arduino kartini deneyip saglam oldugunu gördükten sonra siradaki islemimiz cnc kontrolü icin kart icerisine gerekli komutlari yüklemek. Bunun icinse Xloader programini aciyoruz karsimiza söyle bi ekran geliyor.

Resim

Sonrasinda Hex file kismina önceden indirdigimiz .hex dosyasini seciyoruz. Device bölümünden kullandigimiz Arduino Uno icin Uno(ATmega328) seciyoruz. COM port bölümünden kartin baglandigi portu seciyoruz. Sonrasinda ise Upload butonuna tikliyoruz.

Resim

Upload butonuna tikladiktan sonra durum cubugunda “Uploading…” yazar. Bazen program takilabiliyor o yüzden biraz sabirli olmak gerekir. Islem bittiginde ise “26486 bytes uploaded” yazar. Eger kartiniza Röle modülü baglantisini yapmissaniz upload bittikten sonra ondan ses gelecektir.

Resim

Resim

GRBL programi ayarlari:
Programi kuruyoruz ve aciyoruz. Karsimiza gelen sayfadan kartimizin baglandigi portu secip Open butonuna tikliyoruz.

Resim

Open butonuna tikladiktan sonra o butonun yerine Close/Reset butonu geliyor ve sol taraftaki bölüme motor driverlarimizda su an kayitli olan degerler geliyor.

Resim

Sag taraftaki Advanced sekmesinden GRBL Settings butonuna tikliyoruz.

Resim

Acilan pencereden ise aldigimiz motorlara göre step/mm ayarlarini, default feed, default seek ve bi kac ayari daha düzenlememiz gerekiyor. Burdaki terimlerden ben pek bisey anlamadim, kara düzen yaptim ama birbirini tutmuyo malesef. Yine elimden geldigince yazmaya calisayim. Ilk basta asagida resim olarak paylastigim örnek aldigim konudaki degerleri kullanmistim. Sonradan metreyle ölcüm falan yaparak kendime ait degerleri bulabildim.

Resim

Resim

Resim

Ölcüm isini yaparken GRBL programi üzerindeki manuel modunu kullandim. Burda sag altta Step Size ayari var. Step büyüklügü program üzerinde mm olarak hesaplaniyor. Yani örnegin siz ordan 10 secip bir kere X ekseni ileri butonuna tikladiginizda X ekseni 10mm ileri gitmesi gerekiyor. Ben ise önce örnek konuda x,step/mm bölümünde yazan 1280.000 kullanip program üzerinden 10mm gidilmesi gereken uzunlugu gercekte ne kac mm gittigini metreyle ölctüm. Sonrasinda ise oran oranti yaparak benim motorlarinin degerlerinin 2000.000 oldugunu buldum ve ona göre 3 eksenin de step/mm degerlerini 2000.000 yaptim. Isterseniz siz de 2000.000 yazabilir deneyebilirsiniz ama sanirim sizin de kendiniz degerleri bulmaniz gerekecek.

Ikinci olarak da benim motorlar hem manuel modda hem de cizimde harfler arasi geciste tam gaz giderken takilma yapiyordu. Bu yüzden de dremel yazilim üzerinden gitmesi gereken noktaya gitti gözüksede gidemiyor ve yaptigi cizimin üstünden baslayarak cizime devam ediyordu. Onu da örnek konudaki Default feed,mm/min degerini 125.000 ve Default seek mm/min degerini 200.000 yaparak hallettim.

GRBL yazilim ayarlarini bitirdikten sonra cizime baslayabiliriz. Cizim icin önceden baska bir programla hazirladiginiz tasarinin G kodunu almaniz gerekiyor. Cünkü bu yazilima malesef direk olarak .cad ya da .dxf gibi dosyalari okutamiyoruz. Program üzerinden Choose File butonuna tiklayip .nc ya da .tap formatli dosyamizi seciyoruz. Sonrasinda program direk 2. sayfaya gecip asagidaki resimdeki gibi cizmek istediginiz cizimi size gösterecektir.

Resim

Cizime baslamadan önce mutlaka yapmaniz gereken sey makine icin Sifir pozisyonu ayarlamalisiniz. Sifir pozisyonu dremelin cizime baslayacagi ve cizim bittikten sonra geri dönecegi nokta demektir.

Cizim görselinde sag üstte kirmizi noktayla gösterilen sey bizim dremeliminizin cizime baslamadan önce bulunmasi gereken pozisyon. Islenecek malzemeyi X eksenine tutturduktan sonra program üzerindeki ok isaretleriyle dremeli malzemenin köse tarafina getirip, program üzerinde ortada altta bulunan “Zero Pozition” butonuna tiklamalisiniz. Bunu yapmayi kesinlikle unutmayin. Cünkü makineyi cizimin baslayacagi noktaya getirseniz bile eger sifir pozisyonunu ayarlamazsaniz, alet ilk acildigindaki pozisyona gidip cizime ordan baslayacaktir.

Zero pozitionu örnek olarak söyle alabiliriz. ilk resimde dremeli cizim yapacagim materyalin köse tarafina getirdim ve yukardaki koordinatlardan hem Machine hem de Work Coordinates ayni oranda degisti. Görüldügü üzere nokta sacma sapan bi yere gitti. Sonrasinda Zero Pozition butonuna tikladim ve kirmizi nokta olmasi gerektigi yerde yani materyalin tam kösesinde göründü ve Machine Coordinates sabit kalmasina ragmen Work Coordinates sifirlandi. Bu sekilde Zero pozitionu ayarlamis oluyoruz.

Resim

Resim

Zero pozitionu da ayarladiktan sonra Begin butonuna tiklayarak cizime baslayabiliriz. Program üzerinde asagidaki resimdeki gibi sol tarafta koordinatlar sag tarafta da dremelin yapilan cizimin neresinde oldugunu görebilirsiniz. Yanliz direk anlik olarak takip edilemiyor program üzerinde görünen biraz yavas kaliyor.

Resim

Cizim isini de anlattigima göre sanirim anlatacaklarim bitti. Yazdiklarimda anlasilmayan ya da eksik olan bir yer görürseniz ona göre aciklar sonradan ekleme yaparim. Umarim bu rehber sizlere bi nebze yardimci olur.

Son olarak da eger yaziyi baska bir siteye tasimak isterseniz, bu siteden aldiginizi belirtirseniz memnun olurum. Hem bu sekilde okuyan kisiler ilerde yapacagim modifikasyonlardan da haberdar olabilir.

Ilk düzgün kesim videolarim:

jhJneUYuutQ

ChNUpffgTUU

Ilk mesaji düzenledigim icin ilk yazdigim eskide kaldi ama okumak isteyen olursa hepsi surada:

[spoiler]Öncelikle bu konuyu amatör olarak sifirdan ögrenerek yaziyorum; Konunun amaci ise eklemeler ve düzenlemeler yaparak mümkün oldugunda düzgün bir kaynak meydana getirebilmek. Gördügünüz yanlislari düzeltirseniz ya da eklemeler yaparsaniz memnun olurum.

Burdaki amacimiz evde masa üzerine sigacak, bi kösede durup bisey lazim oldugunda tahta ya da pleksiden bizi üzmeden parcalar elde edecegimiz bir CNC tezgah hazirlamak.

Örnek tasarimlar ve projeleri:

Resim
https://www.youtube.com/watch?v=qzfegOJ ... lbKSzNjasG

Resim
http://www.instructables.com/id/3D-printed-CNC-mill/

Resim
http://www.instructables.com/id/Easy-to ... g-Machine/

Resim
http://www.instructables.com/id/CHEAP-ARDUINO-CNC/

Resim
http://www.instructables.com/id/How-to- ... aply-and-/

Resim
http://www.instructables.com/id/How-to- ... aply-and-/

Tezgahi ister mdf'den ister plexi'den istersek de aluminyumdan hazirlayabiliriz. Burda önemli olan bize göre bulunabilirligi ve islenebilirligi en basit materyal hangisiyse o. Ben bu konuda mdf taraftariyim. Cünkü hem bulunmasi cok kolay hem de islenmesi. Ayrica maliyet olarak da digerlerine göre bedava denilebilecek seviyede. Ikinci olarak plexi de olabilir ama bence yazik olur. o kadar plexiyi cncde islemek icin kullanmak daha mantikli geliyo :)

Kasa hazirliginda kullanilacak rulman ve ray tipleri kisiye göre degisebilir. Yukardaki projelerde görüldügü üzere bazirlari özel rulmanlar ile silindirik ray sistemi kurmus, bazirlari cekmece raylari ile yapmis ayni isi, bazilari ise ray may hikaye demis aluminyum profili standart bir rulmanla sabitleyip kullanmis.
Gönül ister http://www.ebay.de/itm/10x-12mm-LM12UU- ... 5d45ddc9d0 daki rulmanlardan edinip silindirik borularla profesyonel bir görünüme kavussun ama malesef bunlari edindikten sonra eksenlere sabitleme icin bunlara uygun birer de yuva yapmak gerekiyor. O yüzden bana en mantikli gelen rulmanli cekmece raylari oldu. hem sabitlemesi cok kolay hem de heryerde bulunabilecek bisey.

Baska neler gerekli?
1. Arduino Uno Kart
2. 3x Step Motor
3. 3x Step Motor Sürücüsü
4. Relay Module ( Türkcesi Röle modülü)
5. Motor ve mil baglantisi icin adaptör
6. Freze motoru

1. Arduino Uno Kart:
[spoiler]Resim
CNC Router'da cesitli kartlar kullaniliyor ama hem maliyet hem de basit kullanilabilirlik anlaminda en güzel kart Arduino Uno. Arduino hakkinda multikopterim sayesinde bilgim oldugundan diger kartlar nasil olur ben pek bakmadim. Arduino kartlarda da kullanilan islemciye göre farkliliklar olabiliyor, bu da kart icerisine yazilim atarken dikkat edilmediginde sorun olabiliyor. O yüzden isin elektronik kismini http://www.instructables.com/id/3D-printed-CNC-mill/ konusuna göre ayarlayacagim. Bu konuda lazim olabilecek tüm elektronikleri arkadas resimler ve linkleriyle paylasmis, cok da iyi etmis.

2. Step Motorlar:
Resim
Step motorlarin da bi sürü cesidi var ama orasina hic bakmadim daha dogrusu tam neye göre karar verilmesi gerektigini anlayamadim. O yüzden 200 steps/rev, 12V 350mA özelliklerinde 3 adet step motor alip kullanmayi düsünüyorum.

3.Step Motor Sürücüsü:
Resim
Arduino ile calisacagimiz icin uygun olan kart Arduino EasyDriver Stepper Motor Driver V44 A3967 imis.

4.Relay Module (Röle Modülü):
Resim
Bu karti ile de Step motor sürücüleri araciligi ile Step motorlar besleniyor. Tam ad olarak da Hot 5V 10A 2-Channel Relay Module Shield for Arduino Electronic ARM PIC AVR DSP seklinde geciyor. Birazdan verecegim semada daha da anlasilir ne demek istedigim.

5. Motorlar ve mil baglantisini yapan adaptör
Resim
Burda dikkat edilmesi gereken mil ve motorlara sahip olduktan sonra bu parcayi alirsak her hangi bir büyük ya da kücük gelme durumu ile karsilasmayiz.

6.Freze Motoru
Bu motor icin su anlik en mantikli olani elimde hazir olarak bulunan dremeli kullanmak. Ama isteyenler eski matkaplarinin motorlarini kullanabilir. Ya da isi daha öteye tasiyip bu is icin üretilen motorlardan da kullanabilir. Ama dedigim gibi en mantiklisi dremel. Isim oldugunda tezgaha takip olmadiginda söküp elde kullanabilirim.

Ayrica sunlara da ihtiyacimiz olacak:

Step motor kartlarini Arduino kart ile birlestirebilmek icin Step motor kartlarina lehimlenecek pinler:
Resim

Arduino kart ile Step motor sürücülerini baglamada kullanacagimiz kablolar:
Resim

Elektronik kurulum semasi da suna benzeyecek:
Resim

Step motor sürücülerinin elektrik baglantisi icin ise harici bir adaptöre ihtiyac var ama tam nasil bisey lazim orasini anlayamadim. Sanirim laptop adaptörleri is görür gibime geliyor ama ona bi bakmak lazim.

Evet bir deli olarak kuyuya tasi atiyor ve sözü sizlere birakiyorum :D[/spoiler]
En son TKN tarafından 24 Mar 2015, 17:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Re: Mini CNC Tezgah Hazirlama

Mesaj gönderen Gerginix » 08 Kas 2014, 22:08

Muazzam bir giriş yaptın.
Derin kuyu yoktur, kısa ip vardır (Çinliler)

leventyurt
­­
­­

Mesaj gönderen leventyurt » 08 Kas 2014, 22:24

Ooo, süper başlık, volle ben de yaparım bundan, bir öğreneyim senden. Şimdilik mısır patlattım izliyorum.
:robot:

Kullanıcı avatarı
Digitaldrop
­­
­­

Mesaj gönderen Digitaldrop » 08 Kas 2014, 22:29

Aslında malzemelerin çoğu Bluemavi'de var. Ben şu taşınma işlerini halledeyim 2-3 ay sonra kurcalarım bu işi.

leventyurt
­­
­­

Mesaj gönderen leventyurt » 08 Kas 2014, 22:30

Kesici motorun (veya dönen milin) yüksekliği ayarlanarak, bakırlı pertinaksa elektronik devre şeması bile kazınabilir. Yolların dışında kalan yerler kazınır, böylece sadece yollar kalır.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 08 Kas 2014, 22:43

Yuhh :D
ben bile bu kadar ilgi gorecegini tahmin etmedim sigara iceyim geleyim dedim konu dulmus :D
( aman boyle olsun isler daha rahat yurur :D)

leventyurt
­­
­­

Mesaj gönderen leventyurt » 08 Kas 2014, 22:51

Nasıl ilgi görmez ki? Neçe zamandır, vakumlu torbaya konmuş vaziyette, aklımdaki raflardan birinde bekliyor bu procekt.
Sirkeaaaaaa, tikat kesilesin!

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 08 Kas 2014, 23:04

Hatta sen bunun malzemelerini paket halinde hazırlatırsın. Biz de alırız. Yazılımı da bir şekilde hallettik mi süper olur.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 08 Kas 2014, 23:13

Ben hazirlasam da yollayamam ama Gerginix kendisininkini bitirince size de yapabilir belki :) ben Almanyadayim o yuzden yapamam yani.

Bu arada harici bir adaptor falan da gerekmiyomus. 4 numaradaki modul 220 voltu 12 volta indirgiyormus. Bu sayede Arduino icin gereken 12 voltu da belki bu modulden saglayarak kablolari azaltabiliriz.

Motor olarak da dikkat edilmesi gereken 12 volt olmasi olacak. Ayni turde 3.7 volt ile calisani da var ama o bu sisteme uymaz. Eger voltaj ayarini duzenlersek tabi o da olabilir ama orasini bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 08 Kas 2014, 23:22

Ayrica yapim asamalari olarak bana mantikli gelen soyle:

Ilk once kesim isini halledip tezgahi elektroniksiz olarak hazirladiktan sonra bir sorun olmazsa elektronigi siparis etmek. Hem yazilim isini daha dogrusu tasarlama yapilacak programi ogrenene kadar manuel olarak da is yapabiliriz, gucsuz olan kisimlari duzenleyebiliriz.

Bu sekilde yaparsak ekstradan almamiz gereken sadece motora sabitlenen mil olacak o da hicbisey.

Ben gecen hafta mdf den kesimleri hallettim. Yapi markette mil rulman ve cekmece raylarina falan baktim ama cekmece raylari pahali geldi gozume (2 adet 10€ 6 adet lazim). O yuzden ebayden buldum ( adeti 1.5€) bugun siparis gececegim. Rulmanlari da arastirip onlarin da siparisini verdikten sonra elime gectikleri anda kuruluma baslayacagim.

Kullanıcı avatarı
TARIKK

Mesaj gönderen TARIKK » 08 Kas 2014, 23:41

:dance: :dance2: :bananadance: :thumbup:

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 00:41

Yazilim isine daha cok var diye bisey demedim ama Cnc baglantisi icin Arduino'da ücretsiz yazilim mevcut. Yanliz cizim icin ya Solidworks, Autocad tarzi ya da en azindan CorelDraw, Adobe Illustrator tarzi bi programi ögrenmek gerekecek. En azindan dememin sebebi ilk ikisinde 3d cizimlerde yapilirken diger ikisinde sadece 2d cizim yapilabiliyor.

sadece plaka kesilecekse 2d yeter ama isi ilerletmek icin 3d yi ogrenmek de önemli.

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 09 Kas 2014, 09:06

Şimdi ben ne olursa olsun sabırsızım ve zor yolu tercih edip, çalışmazsa, yanlış parçaları bile alsam parçaları sipariş edeceğim. Ayrıca çalışan bir CNC'yi yapamamak için 50 yol gibi bir başlık da açabilirim. Şubat tatili beni bekle.

leventyurt
­­
­­

Mesaj gönderen leventyurt » 09 Kas 2014, 10:40

Durun siz kardeşsiniz (iğreeeaançh)

Uzunca zaman grafikerlik yaptığım için tasarım programlarını biliyorum, ama internette gezinen ev yapımı cnc tezgahlarının videolarında bu tür programlardan ziyade, koordinatların girildiği trilyon tane rakam olan programlar gördüm. Şu da var, corel draw'da visual basic scriptleri ile tasarıma ek işlemler yapılabiliyor, mesela tasarımı alıp koordinatlara çevirmesi sağlanabilir.
Neyse, fiziksel kısım hallolursa yazılım kısmı halledilir.

Kolay gelsin :weakbench:

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 09 Kas 2014, 14:32

Yapmadan önce bozmazsam öğrenemem. Bozdukça daha çok iliklerime işliyor mevzu. Hatta aletlerin zayıf noktalarını daha kullanmadan biliyorsun. Tabii çalışır hale getirmeyi başarırsam.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 14:52

@Gerginix
Istersen sen de ufaktan kasanin hazirliklarina basla. Eksik olan bi tek elektronik kisim olsun. Ben tam bi liste cikartirim. Sen de ona göre elektronik kisimlari ismarlarsin.

Isin yazilim kismina da ayrica bi deginecegim zaten ama önce biraz daha bakmam lazim. Arduino karta yazilim atmada sorun yok ama sonrasinda yapilan taslagin okunmasini ve yazilmasini saglayan 2 adet program daha var. Orasini biraz daha arastirayim onlari da resimlerle Yazdir butonuna tiklamaya kadar gecen sürec nasil olacak anlatmaya calisirim.

Bu arada proje olarak hangisini yapmayi düsünüyosun? Benim yaptigim projedeki kesim alani ort. 310x150mm.
Görüntüsü de söyle olacak:
[spoiler]Resim[/spoiler]
Yaptigim projenin ölcülendirilmis resimleri falan hazir, böylece kesimi hic ugrasmadan yaptim sen de bi bak istersen.
http://dl.dropbox.com/u/90934225/minicncall.zip

Bu arada sen cnc yi plexilerden yapmak istiyorsun ama ben israrla mdf kullan diyorum:) ben 5€'ya hazir kesilmis 12mm lik 60x80 cm mdf aldim yapimarketten, 31x15cm lik bi parcaya yetmedi onu da elde olan 8mm likten kestim. Tahminimce 60x100 cm lik bisey kestirirseydim hepsine yeterdi.
En son TKN tarafından 20 Mar 2015, 21:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 16:12

Yanliz beni asil ilgilendiren elektronik konusunda daha dogrusu bu cnc tezgahta kullanilacak elektroniklerin uyumlari konusunda bilgi verebilecek kadar bilgin var mi :) benim elektronik alaninda cocukluktan kalma bilgilerim var (Babam televizyon tamircisiydi) ama isin mutfaginda hic olmadigimdan tam isi kiviramiyorum :)

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 09 Kas 2014, 16:19

@TKN
Bana daha geniş bir tezgah lazım. En azından tabla dar olacaksa bile sol ve sağ tarafların açık olması lazım. Eğer her tarafı kapalı olacaksa 50x50 cm minimum genişlik gibi... Ama tabii bunlar oturarak üretilmiyor lanet gelsin.

Ya sorması ayıptır skeçap'ta ölçüleri cm mt cinsine çeviremedim :)

Kullanıcı avatarı
Digitaldrop
­­
­­

Mesaj gönderen Digitaldrop » 09 Kas 2014, 17:38

TKN yazdı: Yanliz beni asil ilgilendiren elektronik konusunda daha dogrusu bu cnc tezgahta kullanilacak elektroniklerin uyumlari konusunda bilgi verebilecek kadar bilgin var mi :) benim elektronik alaninda cocukluktan kalma bilgilerim var (Babam televizyon tamircisiydi) ama isin mutfaginda hic olmadigimdan tam isi kiviramiyorum :)
O bilgim olsa burayı fullerdim açıkçası ama öğrenmeye niyetim var. Benzer seviyedeyiz yani.
Bu işi, siteyi kuran kayınpeder de eskiden tv tamircisiydi :)
Bazı postları temizliyorum, çok reklam olmasın :blush:

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 17:47

@Digitaldrop
temizle temizle basini agritmayi istemem :)
Anladim o da yeter o zaman paslasarak biseyler ortaya cikartiriz en kötü :)

@Gerginix
o zaman sana su sekilde bi tezgah lazim olacak. Bunlarda z ekseni sabit oluyor. altlarina aluminyumdan köseli profil kesip rulmanlarla dremelin takili oldugu x ve y eksenlerini hareket ettiriyosun. Kasa ölcüleri de 50x50 hic görmedim ama 60x90 olarak hazirlanan/satilanlar var. olmazsa 60x90 yaparsin o daha bi güzel olur. Aslinda ben de 60x90 yapmayi istiyorum ama hem odamdaki yer sorunu hem de hazirlayacagim modele göre cok daha mesakkatli olacagindan ilk önce bunu yapip calistirayim sonrasinda evi de degistirip kendime daha büyük oda alabilirsem ona da gecerim diye kendimi teselli ediyorum :)
[spoiler]Resim[/spoiler]
bakiyim bunun hazirlanmis kaliplarini bulabilirsem atarim buraya.

Sketcup'ta ölcü cevirmek icin Windows/Model Info ya girip en alttaki Units'e tikla. Sagdaki formati Decimal yap hemen yanini ise mm ya da cm yap.

Kullanıcı avatarı
Digitaldrop
­­
­­

Mesaj gönderen Digitaldrop » 09 Kas 2014, 17:50

http://www.probotix.com/FireBall_X90_de ... nc_router/

Şuraya bir bakın. Son ürün değil ama spesifik parçalar seçilebilir. Breakout board'lar olabilir misal.
Yazılım olarak beleş linuxcnc varmış mesela.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 18:12

Linuxcnc kullanmak icin sanirim ona uygun kart almak gerekiyor. Onu ayrica bi arastirmak gerekecek.

Arduinoda ise grdl, xloader ve vcarve diye 3 program kullaniliyor. Grdl ve xloader ucretsiz. vcarve nin yerine de ucretsiz bulabilirsek Arduino daha ucuza gelir gibime geliyor. Su mekanik kismi sorunsuz halledebilirsek yazilim icin olmadi crack falan idare edecegiz artik. Bugun tum programlari bulup indirdim vakit buldukca yazilimin mantigini da cozmek icin ugrasacagim.

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 09 Kas 2014, 21:00

Solidworks'u kurdum az evvel. Şimdi kurcalamaya başlayacağım. Benim mekan sorunu yok. Moogle'ı kurmak için yeteri kadar büyük bir garajım var ama sizin dışınızda adam yok. 3 tane 60x90 sığdıracak mekan var. Salıya kadar Dremel de gelir tadından yenmez olur. Bu arada Solid'in 7.5gb'lık versiyonunu "edindim" umuyorum her şey güzel olacak.

SW'yi kurdum ama hiçbir şey anlamadım. Salt görünüm modu mu kurdu nedir.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 21:40

@Gerginix
Kesme bicme ve lehim islerini halledebileceksen digerlerine burdan destek oluruz:) muhim olan kasa icin bi proje bulmak veya tasarlamak. Elde tam olculer olursa o zaman hem cok daha basit olur hem de hata payi duser. Bunun icin google da arastiracagiz artik buldugumuz aklina yatan bi tanesinden baslayacaksin.

Solidworksu bence en guzel egitim videolariyla ogrenirsin. Program turkce istersen kurcalayarak da ogrenebilitsin ama solidworksvideo.net te Haluk Tatar'in ucretsiz egitim videolari var onlardan basla bence.

Kurulum hakkinda benim de pek bilgim yok daha dogrusu dikkat etmedim onerilen ayarlarda kurulum yaptim. Program ekranindan bi resim koy istersen karsilastirayim benimkiyle.

leventyurt
­­
­­

Mesaj gönderen leventyurt » 09 Kas 2014, 21:48

Şöyle de bir şey var (Sitedeki DIY kısmına bir göz atın). Kendi yazılımı da var üstelik, tasarım programından kaydedilen dosyayı bu programla açınca direkt koordinatları oluşturuyor. Aşağıdaki videoda deniyorlar;
[spoiler]9ofbSCFiqF4[/spoiler]

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 09 Kas 2014, 22:04

[spoiler]Resim[/spoiler]

Yuh anasını satayım. Daha doğru exe'yi bulamamışız. Benim işim zor yemin ediyorum. Az evvel açtım programı. Diyorum ya zor yoldan oluyor her şey. Matematiği de 25 yaşımda öğrenmiştim o da tesadüfen okuduğum Feynmann'ın Kayıp Dersi isimli muhteşem kitapla.

@Levent, özellikle Mona Levo tablosuna baktıkça gülesim geliyor.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 22:56

@Gerginix
senin icin uygun bi proje buldum. kesim bölümü 57.5x46.4cm imic. ama tam anlamiyla bunu yapmayip biraz kendine göre degistirirsen daha da rahat kurulumu yaparsin.
http://www.instructables.com/id/Make-Your-Own-DIY-CNC/

daha acik konusmak gerekirse;
[spoiler]Resim[/spoiler]

yukardaki resimde pek belli olmuyor ama motor baglantilarinda kayis kullanilmis. bunun baglantilari seni ugrastirabilir. onun icin kesimi yaparken delikleri acmayip mil takacak sekilde ayarlarsan daha rahat edersin.

benim solidworks'te acilis ve yeni sayfa ekrani su sekilde cikiyor.
[spoiler]Resim

Resim[/spoiler]

ben yine bakiniyorum ama sen yine de bunun planlarini indirip bi bakiver istersen.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 23:00

bu arada gördüm ki bazilari dremel yerine model helikopter motoru kullaniyormus. Benim elimde de parcaladigim heliden artan motor-esc takimi vardi yatiyor bi kenarda. ayarlayabilirsem onu takayim hem dremele göre cok daha hizli ve sabitlemesi daha kolay olur.

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 09 Kas 2014, 23:08

Bunları aniden hazmetmem kolay olmaz. Son gösterdiğin tezgah çok iyi. Bu arada ben Solidworks'u kuramamışım. Ayrıca tekrar kurulum yapayım dedim %31'de iken PC kilitlendi ve herşey duman oldu. Kurulum yarım kalmasına rağmen bazı programlar yüklenmiş bazıları yüklenmemiş. Şimdi bu yüklenenler de program ekle kaldır'da mevcut değil. Bir şekilde bunları silmem ve adam gibi çalışan bir SW tor... linki bulmam lazım.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 09 Kas 2014, 23:47

Ayrica bu tezgahta 46.4 cm olan taraf onu acik olan tarafmis. Yani uygun olculerde daha da uzatilabilir.

Program linkinde yardimci olamayacagim. Benim yillardir vip uyelik aldigim bi site var ben herseyi ordan indiriyorum. Elemanlar direk kendi serverlarindan tek link olarak sunuyolar herseyi.

Kullanıcı avatarı
serverkesili
­
­

Mesaj gönderen serverkesili » 10 Kas 2014, 09:30

Delisiniz siz. Hayranlıkla takip ediyorum.
Yaşamak için ihtiyacımız olan para ve ulaşmak için tek yapmamız gereken şey çalışmak , çalışmak ve çalışmak.

Kullanıcı avatarı
TARIKK

Mesaj gönderen TARIKK » 10 Kas 2014, 11:48

O değil' de, bu projenin öngörülen bütçesi nedir ?
Ne kadar harcamayı öngörüyorsunuz ? :cool2:

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 10 Kas 2014, 12:18

Ben 1000'liği gözden çıkardım. Ne kadar az olsa yanıma kar... Bu arada bu akşam ekmek kutusu kasa hazır olur. Dekupaj bir kenara MDF'nin ilacı bildiğin kalın zımparaymış. Tüm eğri büğrülükleri hallettim. Kesilen kenarlara çerçeve ayarlarsam tam olacak. Bu arada ön paneli takmadan boyayı vurduk anasını satayım. Acelemiz var ya hani. Hatun işten gelmeden bitirmem lazım. Şimdi kızımın uyumasını bekliyorum. Uyuduğu anda kayınvalideyi eve kapatıp tekrar garaja...

Ayrıca 12m2 pleksiyi zamanında satın aldığım için onu harcamadan saymıyorum.

Kullanıcı avatarı
TARIKK

Mesaj gönderen TARIKK » 10 Kas 2014, 12:31

MDF' ye astar attın mı doktor, yoksa direk bastın mı boyayı, nasıl yaptın ?
1000'e bitirebilirsen iyi, :) yalnız pleksiden olmazmış gibime geliyor.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 10 Kas 2014, 13:12

TARIKK yazdı:O değil' de, bu projenin öngörülen bütçesi nedir ?
Ne kadar harcamayı öngörüyorsunuz ? :cool2:
Valla mumkun oldugunca az olacak:) bakalim ne kadarla zaten elektronik kisim para tutar o da 100€ falan umarim :)

Edit: bu arada benim yapacagim cnc nin boyutlari 36x36 olacak. Ona guvenerek az tutar diyorum :) Gerginix'in yapacagi 60x90 oldugundan ona gore belki bazi parcalar daha guclu almasi gerekebilir. Mdf de ona gore cok olur. Benim 60x90 lik mdf ile tum parcalarim hazirken diger cnc de sadece alt eksen icin o kadar lazim olacak.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 10 Kas 2014, 17:20

Konu fiyattan acilinca ben de meraklandim ortalama ne kadara mal olacak bi hesaplayayim dedim :) Yapacagim tezgah 36x36 cm olacak. Masaüstü tarzi bisey. Bunu sag salim bitirebilirsem sonrasinda büyütebilirim.

Tezgah icin lazim olanlar:
60x90 cm MDF = 5€
10x Rulman = 6€
6x Cekmece Rayi = 12€
2 mt Mil = 2€

Vidadir somundur ucuz buldukca kutu kutu alip doldurmustum bunlari kullanmayi düsünüyorum. Kasa olarak ortalama 25€ ya mal olacak gibi görünüyor.

Elektronik olarak lazim olanlari linkleriyle vereyim incelemek isten olursa diye:

Arduino Uno R3 = 10€
http://www.ebay.de/itm/Uno-R3-ATMEGA328 ... 3f4031c910

3x Step Motor = 13€ x 3= 39€
http://www.ebay.de/itm/new-cnc-nema17-s ... 1c3a02ea84

3x Step Motor Sürücüsü = 2€ x 3 = 6€
http://www.ebay.de/itm/easydriver-schri ... 417a29c63c

Voltaj Modülü ya da Rülo modülü adi her neyse = 2.5€
http://www.ebay.de/itm/hot-5v-10a-2-cha ... 20dc7f9f8d

Baglantilar icin Kablo (female to female) = 1.5€
http://www.ebay.de/itm/Female-To-Female ... 3f356acfe4

Elektronik olarak da ortalama 60€ ya mal olacak gibi görünüyor. Yani hersey dahil büyük ihtimal 100€ yu bulacak diyorum ben. Bakalim evdeki hesabi carsiya uydurabilecek miyim :)

Tabi buna dremel yani freze motoru dahil degil. Onu elimde oldugundan sök tak usülü kullanacagim ya da uydurabilirsem eski model helikopterimden cikan motor esc takimi var, onu takacagim.

@Gerginix
bu hesap benim kücük tezgaha göre oldu. Senin hesabina cekmece rayi yerine 2 ser mil eklenecek, ve hareketin saglanmasi icin de degisik tip bi rulman var ondan alman gerekecek. Elektronik olarak büyük ihtimal bunlar yeterli olur zaten ben de ilerde bu elektronigi 60x90 lik tezgaha aktarmayi düsünüyorum. Yine de sen kasa projesini hazirlayip bitirene kadar arastirmalara devam ederiz. Benim korkum step motorlarin tezgahinda gücsüz kalma olasiligi.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 10 Kas 2014, 17:24

Şahane. Takibe devam. Bunlar vardır bluemavi'de.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 10 Kas 2014, 17:39

Tesla yazdı:Şahane. Takibe devam. Bunlar vardır bluemavi'de.
Arduino uno vardi, step motorlar da varsa gerisi onemli degil zaten:)

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 10 Kas 2014, 18:00

TARIKK yazdı:MDF' ye astar attın mı doktor, yoksa direk bastın mı boyayı, nasıl yaptın ?
1000'e bitirebilirsen iyi, :) yalnız pleksiden olmazmış gibime geliyor.
Attım astarı. Sprey akriliği de bastım. Üstüne bir de parlatayım diyorum. Ancak işçilik rezalet. Açtığım oluklara çerçeve atmazsam içim elvermez. Gerçi kasanın bana maliyeti toplamda 20 TL olduğu için bunu sadece ve sadece bir şeyler yapmış olayım artık yeter diye yaptım. Yani kasayı yakın zamanda heba edebilir veya birine verebilirim çünkü ofis için monitör arkası yapacağım. Tezgahı ufak düşünsem pleksi işe yaratabilirdi, profil falan da desteği ile birlikte ancak dediğin gibi büyük tezgah için zor.

@TKN
Ben gözümü kararttım da 1000 dedim ki senin hesaplar el tezgahı için. Ben motor için dremel yerine başka şeyler de düşünmeye başladım. Marangoz - fırın boyacı - sac bükücü, hepsini gezeceğim. Dershanenin arka sokağında CNC işi yapan tabelacı var. Ona da uğrayacağım.

Kullanıcı avatarı
TKN
­­
­­
İletişim:

Mesaj gönderen TKN » 10 Kas 2014, 18:14

Sen olmusken tam olsun diyosun yani:) senin dusundugun tezgahlarda ona ozel motor kullaniyorlar ama ben bi kac yerde Metabo ve Bosch logolarini gormustum. Bi bunlarin urunlerine bakmak lazim o zaman. Bu arada senin dedigin tezgah birak pleksiyi, aluminyumu ya da carbon fiberi bile catir catir keser bence :)
En son TKN tarafından 10 Kas 2014, 19:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir