EVDE BİRA YAPIMI - MANUEL SİSTEM İÇERİR -

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

EVDE BİRA YAPIMI - MANUEL SİSTEM İÇERİR -

Mesaj gönderen Tesla » 01 Şub 2018, 20:15

Butikbira.com'dan bir bira yapım seti ve Mexican Cerveza bira kiti aldım. 23 Litre, yani 46 şişe bira çıkıyor bu setten. Elime ulaşınca şişe temini, adım adım ne yaptığımı burda yazarım. Rejisör bu işin piri oldu. O da yazarsa buraya günah çemberini büyütebiliriz. Butik biranın forum sayfası da var. Aldığım set ve bira kiti:

https://www.butikbira.com/collections/b ... yapim-seti

https://www.butikbira.com/products/mexi ... -bira-kiti

Sitede boş şişe de satılıyor ama ben burdan temin edicem. Etraf restoran/cafe/bar dolu. Onlardaki şişeler masalara bardak ile servis edildiği için daha hijyenik olacaktır. Kasayı 5 liraya şişelerin tanesini 30 kuruşa satıyorlar. 45-50 şişe lazım olacak ortalama. Alıp temizleyip kullanıcam.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Re: EVDE BİRA YAPIMI - MANUEL SİSTEM İÇERİR -

Mesaj gönderen 237 » 03 Şub 2018, 00:45

Hep destek, tam destek :)

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 04 Şub 2018, 23:14

Evet ilk biramı kurdum. Butikbira'dan gelen malzemelerden bira yapımı için kullanılacak olan karıştırma çubuğu, kova ve hava kilidini setle birlikte gelen endüstriyel PBW temizleyici ile temizledim. Kovanın musluğunu monte ettim. 1 saatlik sızdırmazlık testi yapmayı tavsiye ediyorlar. Ardından setten çıkan mikrop öldürücü köpük star san ile hepsini dezenfekte ettim. Bira yapımında hijyen çok önemliymiş. Bu yüzden elinizle dokunacağınız zaman elinizi mutlaka star san ile dezenfekte etmek gerekiyor.

Resim

Sonra 1 kg şekeri 1 litre civarı kaynar suda çözdüm.

Resim

Üzerine kutusu sıcak suda beklemiş, konsantre Corona tarzı bira kiti olan Mexican Cerveza bira kitini ekledim ve 1 litre su ile kutuda kalan konsantreyi de alarak köpürtmeden karıştırdım. Karışımı kovanın 2 hafta duracağı yere aldım. Kovayı butik bira'nın kargo kolisinin içine koydum ki buz takviyesi lazım olursa ısı yalıtımı sağlasın diye. Sonra kovayı 23L seviyesine kadar damacana su ile tamamladım. Tarifte bir güzel çalkalayın ki oksijence zenginleşsin diyor. Ben de çalkaladım biraz. Kimileri çalkalamıyormuş. Ben acemi olduğum için tarifin dışına çıkmadım.

Resim

Köpüğü kenara alıp paketten çıkan bira mayasını serptim ve karıştırmadan kapağı sıkıca kapattım. Bu sıkıa kapatma işi şaka değil, kova kapağı inanılmaz sıkı oturuyor. Açmak için kova kenarına mandal benzeri mekanizma bile koymuşlar bu yüzden. Sonra hava kilidini taktım. Bu kilit kovadan dışarı tek yönlü gaz çıkışını sağlıyor.

Resim

Son olarak kolinin üstünü de kapattım. 2 hafta mayalanma süresini beklemeye başladım. Bu 2 haftalık süre içinde 50 tane bira şişesi ve 2 bira kolisi edinip bunları temizleyip, etiketlerini söküp dezenfekte edicem. Ardından yine kutudan çıkan şişeleme musluğu ve kapaklarıyine kutudan çıkan kapak kapatıcı ile mühürleyip dinlendiricem.

Resim

Umarım sorun çıkmaz.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 05 Şub 2018, 16:46

Hava kilidinden gaz çıkışı başladıysa çok büyük ihtimal sorun çıkmaz. Kimi bira türleri soğuk mayalanma istediği için sıcaklık ayarı zor oluyor onun dışında gayet basit yapımı ve uğraşması.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 05 Şub 2018, 18:03

Maalesef lager tarzı bira seçtim ilk yapım için ve 16 derece ve altını istiyor. Ama Marmaris malum sıcak ve bir türlü soğumuyor. Yanına donmuş su şişesi koyuyorum biraz soğusun diye. Gaz çıkışı baya fazla. Kaynayan su gibi. Umarım tadı corona'ya benzer.
https://youtu.be/F0hhCWGE3os

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 10 Şub 2018, 12:23

Sizi Tuncay abiye şikayet edicem, adamcağızın kazancını baltalıyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 12 Şub 2018, 01:03

Bugün 1 kasa içinde 20 tane tuborg gold şişesi aldım 10 liraya. Bir kovaya bolca çamaşır suyu koyup suyla doldurdum, şişeleri önce musluk suyundan geçirdim sonra kovaya daldırdım. Şişeleri bir kafeden aldım, birayı bardakla servis ettikleri için nispeten temizlerdi. Bir gün suda bekletip tün mikrobu yok edicem. Bu arada şişelerin etiketleri de atıyor. Sonra makinede yıkıcam

Çin malı cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 27 Şub 2018, 23:44

Dün şişeleri ve kapakları mikrop arındırıcı ile arındırıp birayı şişeledim. 45,5 şişe bira çıktı. 3 hafta kadar şişede bekleticem. sonra bir kaç gün dolapta bekletip içmeye başlarım.

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 10 May 2018, 12:58

Nedir son durum?

Kullanıcı avatarı
nickfury07
­
­

Mesaj gönderen nickfury07 » 10 May 2018, 12:58

Bence bitti hepsi
...asus ac-87u router klubü...

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 10 May 2018, 17:34

Olsun, Butik Bira'ya çok tatlış yeni çeşitler gelmiş :)

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 10 May 2018, 22:16

Son durum şahane. Ben bayıla bayıla içiyorum. Hatun da beğendi. Evde 2 kasa biranın hazır olduğunu bilmek duygusu, kendi yaptığın birayı içerken el-clasico ya da güzel bir film izleme keyfi muazzam. Gazlanma ve tadı bence süper.

2 hafta kovada fermantasyon sonrası 1 ay şişede beklettim. İçeceğim biraları da 1 hafta dolapta bekletip içiyorum. Berrak, gazlı bir bira oldu. Çok çok hafif bir maya kokusu var ama o da rahatsız etmiyor. Hatun fark etmedi mesela o kokuyu. Şişenin en altında 1-2 mm'lik bulanık katman oluyor. Bardağa yavaşça aktarınca bira bulanmıyor. Sonbaharda tekrar yapıcam.

Kullanıcı avatarı
nickfury07
­
­

Mesaj gönderen nickfury07 » 10 May 2018, 22:30

Yaz sıcağında zor sanırım, eylül de bende başlarım
...asus ac-87u router klubü...

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 11 May 2018, 10:46

Antalya'da Ekim sonunu bekle derim. 25 dereceyi aşmamak gerekiyor.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir