Kobo Touch İncelemesi

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Kobo Touch İncelemesi

Mesaj gönderen bozoto » 25 Haz 2015, 03:25

Ne zamandır Kobo Touch’la ilgili bir şeyler yazacağım diyorum bir türlü olmuyordu. Sonunda fırsat buldum da yazıyorum.

Öncelikle Lawnmower Kindle Touch’ı şu linkte çok güzel bir şekilde incelemiş. Temelde aynı işe yaradıklarından çok fazla detaya girmeyeceğim.
viewtopic.php?f=19&t=51

Ürün özellikleri ile başlayalım:

Resim

Resimde 2 gb hafıza var diyor ancak bunun yalnızca 1.3 gb’lık bölümü bize ayrılmış durumda, ama eğer bana bu kadar yer yetmez derseniz microsd kart takabiliyoruz. Özelliklerde 32 gb’a kadar demiş ancak denemedim, zaten 1.3 gb bile benim için çok fazla.

Fiziki olarak üst kısımda plastikten kaydırmalı bir açma kapa tuşu var. Kalitesi pek hoşuma gitmedi. Sanki kırılacakmış gibi. Açma tuşunun hemen yanında led ışığı var, açarken ve şarj olurken dışında yandığını görmedim.Sol alt köşede microsd girişi bulunuyor. Şarj ve kitap aktarmak için kullanılan microusb portu ise cihazın alt kısmında konumlandırılmış.

Resim

Resim

Resim

Resim

Fotoğrafını çekmedim, cihazın arka tarafında bir iğnenin girebileceği şekilde ince bir delik var. Burası fabrika ayarlarına döndürmek için kullanılıyor. Ön kısımdaki menü tuşuna basılı iken ince bir cisimle bu bölüme basıp menü tuşunu bırakınca bu olayın gerçekleşmesi gerek. Ben denemedim, en azından satıcının bana söylediği olay bu. Menü tuşu dedik, ön tarafta konumlandırılmış. Açma kapama tuşu gibi bunun da kalitesini pek beğenmedim. Çok ince olduğu için de basması biraz zor açıkçası. Tek görevi ana ekrana geri döndürmek, açma tuşu gibi bir kere kullandığım için pek sorun etmedim.Ürünün tamamı mat kadifemsi diyebileceğim bir madde ile üretilmiş. Arka tarafında baklava deseni bulunuyor. Elde tutması güzel, ancak çok parmak izi kalıyor.

Resim

Ekran e-ink denilen teknoloji ve dokunmatik, seçimler ve sayfa geçişleri ekrandan yapılıyor.

Resim

Cihazı ilk açtığımızda bizden bir Kobo hesabı ile oturum açmamızı istiyor. Maalesef bunu cihaz üzerinden yapamıyoruz, ya da ben bulamadım. Bilgisayara bağlayıp, emin misin bağlanayım mı sorusuna evet dedikten sonra Kobo’nun bilgisayar için olan yazılımını yüklüyoruz. Yazılımdan hesap açtıktan sonra cihazda da hesabımız aktifleşiyor. Bilgisayarda oturum açtıktan sonra program hemen güncelleme kontrolü yaptı, cihazın yazılımını bulunan son sürüme güncelledi.

Bilgisayardaki yazılım demişken bundan kısaca bahsedeyim. Aslında cihazda yapabileceğimiz şeyleri daha rahat yapmak için hazırlanmış bir program gibi düşünebiliriz. Güncellemeyi otomatik kontrol ediyor. Güncelleme için bu programı kullanmazsak, kendimiz siteden sürümü indirip cihazın içine atmamız ve o şekilde yüklememiz gerekiyor. Bu yazıyı yazarken cihaza güncelleme geldi, güncelleme yapmak için 3. Seçenek de güncellemenin cihaza OTA üzerinden gelmesini beklemekmiş.

Ayrıca, Kobo’nun kendi kitap mağazasından bilgisayar rahatlığıyla ücretli ya da ücretsiz kitap arayabiliyoruz. Burdan aldığımız kitaplar, eğer cihaz bağlıysa hemen, bağlı değilse eşleme yapar yapmaz cihaza aktarılıyor. Kobo’nun akıllı telefon ve tabletler içinde uygulaması var. Oradan da kitap alabiliyoruz. Kobo mağazasından aldığınız ve sadece buradan aldığınız içerikleri yazılımın yüklü olduğu her yerde okuyabiliyorsunuz. Bir kısmını Kobo Touch’ta okuyup, daha sonra telefonda ya da bilgisayarda okumaya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Tabi eşleme işlemini yaptıktan sonra.

Resim

Sherlock Holmes kitapları için bir arama yaptım. Serinin birkaç kitabı ve bütün kitapların bir arada bulunduğu kitabın 2-3 versiyonu ücretsiz halde mağazada bulunuyor. Ayrıca ücretli versiyonları da var tabi.

Resim

Ama yok ben mağaza ile uğraşmam, kendi kitabımı kendim bulurum derseniz, bütün cihazlarda okuma özelliğini kaybediyorsunuz. Cihazı bilgisayara bağladıktan sonra cihazın içine herhangi bir klasör oluşturmadan kitapları atmanız yeterli. Cihazı bilgisayardan ayırdıktan sonra biraz bekleyince kütüphane güncelleniyor ve okumaya başlayabiliyorsunuz.

Kütüphane dedim ama cihazın en büyük eksikliklerinden biri Türkçe desteğinin olmaması, ne dil olarak Türkçe var, ne de Türkçe sözlük var. İngilizce, İspanyolca, almanca gibi toplamda 19 tane sözlük var, istediğinizi yükleyebiliyorsunuz. Türkçe kitapları sorunsuz olarak açabiliyor, Türkçe karakterlerde sorun yaşamadım.

Resim

Dokunmatiği gayet iyi, çok nadir algılamadığı oluyor. Tabi onlarda da ben basamamış olabilirim :D
Işıksız model olduğu için karanlıkta kitap okumak imkansız. Ayrıca ışık kaynağı direk ekrana gelirse yansıma yapıyor ve sıkıntı yaratabilir. Özellikle otobüste okuduğum zaman çok başıma geldi.

Cihazın içinde internet tarayıcısı, satranç, sudoku ve çizim defteri olarak 4 adet beta özellik bulunuyordu.Son güncelleme ile satranç yerine unblock it isimli dikdörtgenleri kaydırarak renkli dikdörtgene yol açtığımız bir oyun geldi. Wifi bağlantısı sayesinde internet tarayıcısını kullanmak mümkün, ancak herkesin elinde akıllı telefon ve tablet olduğunu düşünürsek kimsenin bu tarayıcıya yöneleceğini düşünmüyorum. Alışılmışın dışında yavaş bir deneyim sunuyor tarayıcı. Diğer beta özellikler ise gayet başarılı, ara sıra kullanılabilirler.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Okuduğunuz kitabın font ve yazı tipi için çeşitli seçeneklerden değiştirebiliyoruz. Ayrıca sayfa geçişlerinin ekranın neresine basarak yapılacağı içinde çeşitli ayarlar mevcut. Okurken kelimenin üzerine basılı tutarak sözlükteki anlamına bakabiliyoruz. Kelimelerle alakalı not da alabiliyoruz.

Resim

Cihazın ayarlarından ne zaman uykuya geçeceği ve kapanacağını ayarlayabiliyorsunuz. Kapalı iken ekranın büyük kısmı kararırken ortada fnac logosu kalıyor.

Resim

Cihazı 42 dolara aliexpress’te bir satıcıdan aldım. Ürünün yanında 2 adette ekran koruyucusu ve bir adet micro usb kablo geldi. Aliexpress’te satan satıcıların tamamı ürünü kutusuz bir şekilde satıyorlar. Çoğunda ürünün az kullanılmış olduğu yazıyor. O yüzden tahminim fabrikada yenilenmiş ürünleri sattıkları yönünde, ürünün normal fiyatı 79 dolar olması lazım ama bulmak zor.

Ürünü alma amacıma gelelim, uzun zamandan beri e-book bir cihaz almak istiyordum. 3-4 farklı firmanın çeşit çeşit cihazları var ve en ucuzları olan ışıksız modeller en az 250 liradan başlıyor. Alıp bir kenara atma ihtimalim de olduğu için daha ucuz bir yöntem ararken bu cihazı buldum. Biraz araştırma ile aliexpress üzerinden güvenilir bir satıcı bularak ürünü satın aldım. Üründen gayet memnunum, 250 liralık ürünlerle ufak tefek bir iki özellik dışında pek bir farkı yok gibi gözüküyor.(Diğer ürünleri kullanmadım, kağıt üzerinden konuşuyorum.) Işıklı olan abileri ise gece kitap okumak için biçilmiş kaftan, ancak onların fiyatı 400 liraya yaklaşıyor. Kesin bir şekilde kullanırım diyorsanız, ışıklı versiyonlardan almanız daha mantıklı. Ama benim gibi emin değilseniz, ama denemek istiyorsanız bu cihazı alabilirsiniz.

İsteyen olursa, özel mesaj ile aldığım satıcının linkin paylaşabilirim.
En son bozoto tarafından 26 Haz 2015, 16:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Re: Kobo Touch İncelemesi

Mesaj gönderen lawnmower » 25 Haz 2015, 10:31

Şahane inceleme. Bunu Teknoseyir'e de yazsana aynen bu şekilde, orada çok daha fazla kişi okur. Burada bir avuç adamız sonuçta.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 25 Haz 2015, 12:17

Güle güle kullan.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 25 Haz 2015, 15:18

Teşekkür ederim, Türkçe desteği yok ama temel kullanım için pek gerek de yok aslında.

Teknoseyir'e koyayım o zaman.

Kullanıcı avatarı
Gerginix

İletişim:

Mesaj gönderen Gerginix » 26 Haz 2015, 15:00

Işıklı isterük :) Ellerine sağlık.
http://www.aliexpress.com/item/Brand-Ko ... 4.2.M7ZKpg 42.66$

http://www.aliexpress.com/item/Original ... .11.M7ZKpg 47$

Sanırım arada fark yok.

Ayrıca Arif'in Manchester'a attığı golü ararken şöyle bir şey buldum belki ışık sorunu çözülebilir.
http://www.aliexpress.com/af/kobo-reade ... =y&catId=0
Derin kuyu yoktur, kısa ip vardır (Çinliler)

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 26 Haz 2015, 16:01

Gerginix yazdı:Işıklı isterük :) Ellerine sağlık.
http://www.aliexpress.com/item/Brand-Ko ... 4.2.M7ZKpg 42.66$

http://www.aliexpress.com/item/Original ... .11.M7ZKpg 47$

Sanırım arada fark yok.

Ayrıca Arif'in Manchester'a attığı golü ararken şöyle bir şey buldum belki ışık sorunu çözülebilir.
http://www.aliexpress.com/af/kobo-reade ... =y&catId=0
42.66 dolar olan benim aldığım arkadaş. Nederland Post ile yolluyor. Benim aldığımda ekranda küçük çizgi çıktı 2 köşede, 5 dolar iade yaptı. 10 güne falan kargoya verdi, 1 haftada takip aktif oldu, 1 haftayada ürün kapıda imza karşılığı teslim edildi. Normal bir karton kutu içerisinde geliyor, 2 de ekran koruyucusu.
Benim aldığım ile satıcı aynı ama aynı ürüne 2 farklı ilan var galiba,birinde 400 feedback var birinde 384.

Pahalı olanın içinde kullanım kılavuzu da koymuşlar, ama sanırım oda orjinal kutu ile gelmiyor.

Ayrıca kılıf ve ışık içinde şunları aldım ben. Ama ışık çok parlak.

http://www.aliexpress.com/item/Slim-mag ... 49732.html

http://www.aliexpress.com/item/Free-shi ... 92053.html

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 13 Eyl 2015, 21:58

Bu kobo çalışıyor valla. Cihazı aldığımdan beri 3 kere falan update geldi.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 13 Eyl 2015, 22:18

Çalışsın tabi, işi ne?

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 15 Eki 2015, 00:05

Kobo gerçekten çok iyi çalışıyor. Uzun süredir açamıyordum cihazı. Dün açtım ve gördüm ki gene update gelmiş. Ve bu sefer cihaza Türkçe menü ile İngilizce-Türkçe sözlük gelmiş.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 15 Eki 2015, 06:11

Sözlük kimin peki? Redhouse?

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 15 Eki 2015, 09:52

lawnmower yazdı:Sözlük kimin peki? Redhouse?
İndirip denedim, Oxford University Press yazıyor.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 15 Eki 2015, 10:07

Oxford'sa iyidir.

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 15 Eki 2015, 11:09

Baya beğendim bende. Detaylı olarak kelimelerin bütün anlamları, ve o anlamda kullanıldığı örnekleri falan vermişler.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 15 Eki 2015, 11:18

Sözlük olayı Kindle'da da var ama Kindle evreninde Türkiye diye bir ülke olmadığından Türkçe sözlük sunmuyorlar. Amazon'un hizmet verdiği ülkelerin dillerinde sözlükler mevcut. Hatta, eğer istersen ücretli ve farklı sözlükleri de alabiliyorsun.

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 15 Eki 2015, 15:19

Kindle da işin Apple'ı olmuş çıkmış o zaman. Kobo sürekli gelişiyor, sorun yaşadığım yer bir sonraki güncellemede gidiyor. Birde türkçe desteği çok iyi oldu. Kullanmayacağım ama olsun :D
Birde ekran parlama yapmasa çok iyi olacak.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 15 Eki 2015, 15:40

Kindle başından beri işin Apple'ı zaten. Sony dahil birsürü firma e-kitap okuyucu yaptı ama bunların içinde sadece Kindle kendi ekosistemini oluşturabildi.

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 15 Eki 2015, 23:15

Kobo'da böyle güzel devam ederse rakip olabilir. Ama önce Kobo store dedikleri yapıyı düzeltmeleri lazım. Ücretsiz kitap var ama mesela aynı kitabı, Sherlock Holmes, birden fazla yayıncı koymuş. Kimi parayla satıyor kimi ücretsiz. Her birinin ufak ufak farkları var. Tamam bu belki normal ama zaten ücretsiz olan bir kitapta bunu yapmaları yerine normal hepsini koy gitsin.

Ha birde ücretsiz kitaplar diye bir menü yok. Önceden vardı ama şuan bulamıyorum.

Kullanıcı avatarı
bozoto
­
­

Mesaj gönderen bozoto » 11 Eyl 2017, 17:01

Kobo çalışmaya devam ediyor, cihazı hala kullanıyorum. Ara sıra güncelleme geliyor, yeni özellikler vs ekleniyor. Geçen gelen güncelleme ile arayüz tamamen değişmişti. Bugün bir güncelleme daha geldi. Eski ve artık üretimi olmayan bir model olmasına rağmen halen güncelleme alması güzel bir şey.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 13 Eyl 2017, 09:23

Kindle uzun zamandır güncelleme almıyor. Sorunsuz çalışıyor tabi, ama öylece, kendi halinde çalışıyor.

Kullanıcı avatarı
Digitaldrop
­­
­­

Mesaj gönderen Digitaldrop » 12 Oca 2018, 14:08

Fotolar eski sitede kaldigi icin gitmiş.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir