Cep telefonu alemindeki gelişmeler

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Re: Cep telefonu alemindeki gelişmeler

Mesaj gönderen 237 » 20 Oca 2018, 18:43

Hayırlı olsun, güzel günlerde kullanasın :)

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 21 Oca 2018, 13:19

Eyvallah beyler. :)

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 21 Oca 2018, 20:58

Tüm telefon kullanıcıları Lee Jeffries olduğu ve telefonda kameradan daha önemli bir şey olmadığı için telefonla çekilmiş 1-2 resim paylaşsana.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 26 Oca 2018, 14:06

Hayatımda çekecek kayda değer birşey olmadığı için biraz geç ekliyorum fotoğraf örneklerini, kusuruma bakmayın. Şimdi, bu telefonun iki kamerası var. İlki normal, ikincisi de 2x zoom oranlı. Yani bir nevi optik zoom için kullanılmış çift kamera. Bir de, Xiaomi'nin "stereo modu" dediği, başka telefonlarda portre modu diye geçen, iki kameranın birlikte çalıştığı mod var. Lakin ona çok ışık gerekiyor. Umut'u çektim geçen akşam meyhanede, kendisi bile kendini zor tanıdı. Eğer iyi ışık yoksa stereo modu yalan (zaten çekerken de uyarıyor ışık az diye).

Fotoğraflar sırasıyla stereo modu, 1x yakın çekim, 2x yakın çekim (makrosu fena değilmiş), 1x normal, 2x normal.ResimResimResimResimResim

Kullanıcı avatarı
MelihCaliskan
­­
­­

Mesaj gönderen MelihCaliskan » 26 Oca 2018, 19:47

Sanki bir sıkıntı var gibi ama ne olduğunu anlayamadım

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 26 Oca 2018, 22:58

Tapatalk resimleri sıkıştırmış doğal olarak ama F/P telefon fotoğrafları. Gayet güzel, odakta da pek sıkıntı yok. Uğraşılsa daha güzel de çeker. Güle güle kullan tekrar.
"Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum." Voltaire

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 27 Oca 2018, 13:45

Evet, fena sıkıştırmış Tapatalk. Neyse, fotoğraf kalitesi çok iyi değil zaten, Tesla'nın dediği gibi evli erkeklerden büyük icatlar beklenemez ortalama telefon fotoğrafı işte. Benim de beklentim çok yüksek değildi, o yüzden sorun yok.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 10 Şub 2018, 12:42

Mi A1 güzel telefonmuş. Oreo güncellemesi de (biraz gecikmeli olsa da) geldi. Lakin bu güncellemeyle birkaç bugün oluştu. Bende sıkıntılı bir durum yok. Sadece bazen WhatsApp ve Telegram çöküyor. Bu çökme de çok garip, öyle uygulama kapandı rapor edicen mi muhabbeti filan yok. Bir anda kapanıyor. Çok nadir ama, haftada 1-2 oluyor. Millette daha garip şeyler oluyormuş, Bluetooth pili birkaç saatte bitiriyormuş filan. Kimine göre bunların bazıları "saf" Android 8.0'ın kendine has hataları. 8.1 ile düzelecek. Kimine göre Şubat güvenlik güncellemesi ile düzelecek. Xiaomi'nin bizim anlayabileceğimiz dilde açıklama yapmamak gibi bir huyu var. Xiaomi'nin kendi İngilizce forumunda bile varsayımlar üzerine konuşuluyor. Zaten biraz belalı oldu bu güncelleme, birkaç kez durduruldu düzeltildi filan.

Kamera ışık varsa gayet iyi. Rivayete göre Camera2 API diye bir halt varmış, bunun kamerası uyumluymuş ama Xiaomi yazılımla kapatmış. Açarsa elektronik titreşim önleyici filan gelecekmiş. Hayırlısı olsun. Pili güzel dayanıyor. Performans bana yetiyor, daha iyi olabilirdi ama bu fiyata gayet güzel. Telefon ince, kasası malzemesi güzel. Ekrandan da memnunum. Bu fiyata daha iyisi biraz zor bizim piyasada.

Biz başka tarafa bakarken ibne Google çaktırmadan Android One projesinin tanımını değiştirmiş. Önceden Android One telefonları 2 sene boyunca her güncellemeyi bir ay içerisinde almak zorundaydı. Şimdi bu bir ay kısıtlaması bitmiş. Yani mesela Xiaomi bana Android 8.1'i 2019 başında da verebilir, kimse de birşey diyemez. Diğer yandan, Android One telefonlar her güncellemeyi alacaktı, ama artık bu şart da yok. Mesela Xiaomi Android 8.1.1'i atlayıp doğrudan Android 9 verebilir.

Yani, Android One artık şu anlama geliyor: Telefon çıkış tarihinden itibaren iki sene boyunca çıkan tüm büyük güncellemeleri alacak (süre sınırı yok, alacak ama) ve tüm güvenlik güncellemelerini alacak. Bu da mesela Samsung'un biraz insaflı versiyonu oluyor zaten. Öyle Pixel Lite beklentisine girmemek lazım.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 10 Şub 2018, 17:11

Telegram ve whatsapp'tan ana tuşa basmışsın gibi ana ekrana dönme olayını ben de yaşıyorum bazen. Ama sadece mesaj yazarken oluyor. Birden kayboluyor uygulama. Belki onlarda bir sorun vardır.

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 10 Şub 2018, 19:01

Onlarda sorun yok. Kesin bilgi, yayalım.

Kullanıcı avatarı
MelihCaliskan
­­
­­

Mesaj gönderen MelihCaliskan » 10 Şub 2018, 19:20

Oreo 8.1.0 dan bildiriyorum o uygulamalarda bir sorun yok

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 11 Şub 2018, 17:13

Çin telefonu kullanmayan emparyalistler amperyalistler empresyonistler yorum yapmasın. :D

Kullanıcı avatarı
nickfury07
­
­

Mesaj gönderen nickfury07 » 11 Şub 2018, 21:42

Çoğunluk çin telefoncusu burada, ayağını denk alsın o :)
...asus ac-87u router klubü...

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 11 Şub 2018, 23:14

Buralar eskiden hep elitti.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 12 Şub 2018, 10:01

Yazmayı unutmuşum, telefonun bir küçük tasarım hatası var. Yakınlık sensörü hoparlöre uzak. Daha köşeye doğru konumlandırılmış. İç tarafta (hoparlörün yanında) kamera var. Bu yüzden bazen telefonu biraz farklı tutunca yakınlık sensörü işini yapmıyor ve ekran açık kalıyor. Sonra da kulağım ve yanağım menülerde geziyor. Bunun olmamasını garanti altına almak için keşke kamerayı dışa veya diğer tarafa alsalarmış, sensör içte olsaymış. O zaman bu sorun yaşanmazdı.

Bunun haricinde fiziksel bir sorun yok cihazda. Yazılımsal hatalar ayrı tabi, ama onlar düzeltilir.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 05 Nis 2018, 12:58

Dün hatunun Samsung a8 2016 (böyle markalama yapan firmayının da taa aq) telefonunun kamerasını değiştirirken ekranını kırdım. Ekran bildiğin kağıt gibi. Dokunmamla kırılması bir oldu. İnanılmaz sikko bir yapısı var telefonun. Neyse telefondaki rehber gitti, geri de kazanamıyoruz. Hatun tüm numaraları telefona kaydetmiş. O kadar dedim şu bilgileri bulutta tutalım diye, yok ben böyle alıştım bilmemne...

Neyse mecburen ve acile telefon almam gerektiği için Huawei Mate 10 Lite sipariş ettim. (1790 TL). Samsung note fun edition mı alsak falan dedi hatun ama Samsung'tan nefret ettiğim için Mate'e ikna ettim. Beğenmezse ben alıcam Mate'i. İnşallah beğenir. Durduk yere 1800 TL koydu.

Kullanıcı avatarı
nickfury07
­
­

Mesaj gönderen nickfury07 » 05 Nis 2018, 13:21

Sen niye kamera değiştiyorsun, bu ne cüret :)

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 06 Nis 2018, 20:24

Samsung Note FE çok iyi telefon :yes:

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 08 Nis 2018, 20:23

Bu note FE nedir anlayamadım. Yurtdışı telefon donanım sitelerinde bile yok, bulunamıyor. Note 7'nin refabrish edilip satılmış hali falan mı acaba? 500 TL farka değimez bence. Hatun çok memnun kaldı mate 10 lite'ın kameralarından. Samsung telefonlara karşı bir antipatim var.

Kamera pil vb değiştirmek kolay iş. Ama ekranın o kadar ince olabileceğini bilmiyordum. Bir de sadece yapıştırıcı ile tutturmuş Samsung. Telefon tamircisine verdik, ekranı değiştirip satıcaz diye, tamirci ekranlar oturmuyor diyor. Çişft taraflı bant olmazsa oturmaz tabi dedim adama. Bantla tutturacak. Ekran yuvası diye bir şey yok. Direkt yapıştırma.

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 11 Nis 2018, 16:59

Evet Fan Edition diye geçiyor yabancı sitelerde. Pilin kapasitesini düşürüp, yenileyip satmaya başlamışlar. Yeni nesil Notelar full ekran olduğu için eski Note kitlesini etkileyemedi. Note 7 şekli şemali ile on numara cihazdı. Bu da öyle haliyle.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 11 Nis 2018, 18:00

Huawei mate 10 lite'ın kamerası gerçekten çok iyi. Biz hiç pişman değiliz. Süper bir hatun telefonu.

Kullanıcı avatarı
lawnmower

İletişim:

Mesaj gönderen lawnmower » 29 Nis 2018, 12:12

Huawei'de bildirim olayı sıkıntılı deniyordu. Hala öyle mi? Huawei'nin aşırı sıkı güç yönetimi sistemleri düzgün çalışması için arka planda çalışması gereken WhatsApp, Facebook gibi uygulamaları kapatıyormuş. Bunu düzeltmek için bunun ayarlarına girip bu uygulamaları "bunları hariç tut" listesine eklemek gerekiyormuş. Belki şimdi düzeltmişlerdir.

Xiaomi'nin kendi MIUI sistemi için de benzer şeyler duydum. Bildirim dediğimiz şey akıllı cihaz kavramının yarısı. Yani anında bildirim alamayacaksam, kendim uygulamaya girip kontrol edeceksem bir anlamı kalmaz. Bildirimsiz akıllı telefon göbeksiz erkeğe benzer.

Kullanıcı avatarı
nickfury07
­
­

Mesaj gönderen nickfury07 » 29 Nis 2018, 14:22

Niye erkek göbeğine laf :) benim göbeğim yok, akıllı da sayılırım :)
Mi5.te uygulama bildirimlerinde sıkıntı yok bende

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 29 Nis 2018, 20:36

lawnmower yazdı:
29 Nis 2018, 12:12
Huawei'de bildirim olayı sıkıntılı deniyordu. Hala öyle mi? Huawei'nin aşırı sıkı güç yönetimi sistemleri düzgün çalışması için arka planda çalışması gereken WhatsApp, Facebook gibi uygulamaları kapatıyormuş. Bunu düzeltmek için bunun ayarlarına girip bu uygulamaları "bunları hariç tut" listesine eklemek gerekiyormuş. Belki şimdi düzeltmişlerdir.

Xiaomi'nin kendi MIUI sistemi için de benzer şeyler duydum. Bildirim dediğimiz şey akıllı cihaz kavramının yarısı. Yani anında bildirim alamayacaksam, kendim uygulamaya girip kontrol edeceksem bir anlamı kalmaz. Bildirimsiz akıllı telefon göbeksiz erkeğe benzer.
Telefon hatunda ve telefonun melodisi bile fabrika ayarı. O telefonunda bir değişiklik yapılmasından nefret ettiği için hiç dokunmadım. Ne uygulamaları bellekte kilitledim ne de güç ayarlarını oynadım. Hiç bir bildirim şikayeti almadım şimdiye kadar. Sadece arama sırasında telefon çok az bile yüzden uzaklaşsa hemen ekran açılıyor. Bu yüzden ikinci bir aramayı yapma ihtimali oluluyor. 5-6 kere telefonla konuşurken mevcut çağrıyı beklemeye alıp yenisini yaptığı oldu. Tek şikayet bu.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 22 May 2018, 17:05

One Plus 6 çoğiyi telefon olmuş gerçekten.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=17&v=cKHmG44JnAU

Kullanıcı avatarı
237
­
­

Mesaj gönderen 237 » 23 May 2018, 11:16

Biliyorsunuz 2-3 aydır One+5t kullanıyorum. Diyeceğim odur ki bundan sonra başka bir marka telefona bakmam bile. Belki Pixel serisi ama fiyat/performansı düşününce yine One+.

Kullanıcı avatarı
Tesla
­
­

Mesaj gönderen Tesla » 01 Haz 2018, 14:29

One Plus 6 Türkiye'ye gelince alıcam. Dolar kaç lira olursa olsun. Kamera inceleme videolarını izledim. P20 pro ile yarışıyor hatta tokatladığı da oluyor. Bıktım benim telefonun yazılım sıkıntısından. Türkiye'ye kaçak getirenler 64 GB modeline 3100 lira istiyorlar. Resmiyi beklicem.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir